Kongres AAO - Nowy Orlean, USA 2017

121 Kongres Amerykańskiej Akademii Okulistycznej w Nowym Orleanie
Doroczne największe spotkanie okulistów z całego świata tradycyjnie zgromadziło tym razem w nowoorleańskim centrum kongresowym Morial kilkanaście tysięcy uczestników, w tym czołowych światowych ekspertów. Na kilkudziesięciu równoczesnych sesjach zaprezentowano najnowsze osiągnięcia we wszystkich podspecjalnościach okulistycznych. 
Coraz częściej najnowsze rozwiązania technologiczne znajdują swoje zastosowanie również w okulistyce. Przykładem tego może być wprowadzanie nanotechnologii do terapii schorzeń siatkówki. Dotychczasowa forma terapii zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem AMD sprowadza się do wstrzyknięć do wnętrza gałki ocznej leku hamującego tą chorobę. Dr William F. Mieler z University of Illinois, Chicago (USA) przedstawił nową alternatywną metodę podawania leku w formie hydrożelowej nano-kapsuły zawierającej lek i uwalniającej go w odpowiedniej dawce w ściśle określonym miejscu przez okres 4-6 miesięcy. Pozwala to na uniknięcie powikłań mogących powstać przy wstrzyknięciach oraz umożliwia dużo bardziej efektywne dawkowanie leku.
Patofizjologia i mechanizm powstawania zmian jaskrowych wciąż znajduje się w obszarze zainteresowań wielu światowych ośrodków badawczych. Dr Joann Giaconni z Ronald Reagan UCLA Medical Center w Los Angeles (USA) zwróciła uwagę na znaczenie poziomu i fluktuacji ciśnienia wewnątrzgałkowego IOP w czasie snu. Szereg czynników może wtedy zaburzać jego właściwy poziom. Obok właściwej fizjologii snu oraz właściwego ciśnienia wewnątrzczaszkowego bardzo ważnym elementem według Dr Giaconni jest właściwa relacja między ciśnieniem tętniczym krwi a IOP. Jeśli oba ciśnienia idą w przeciwnych kierunkach, prowadzi to do uszkodzenia nerwu wzrokowego. 
Dr Soosan Jacob z Eye Hospital and Eye Research Centre w Chennai (Indie) zaprezentowała pierwsze rezultaty nowego zabiegu refrakcyjnego PEARL umożliwiającego korekcję prezbiopii – starczowzroczności. Polega ona na wymodelowaniu przy użyciu lasera femtosekundowego techniką SMILE niewielkiej soczewki z rogówki dawców i wszczepienie jej do wnętrza rogówki biorcy. Do tej pory taki zabieg był wykonywany z zastosowaniem implantu z tworzywa sztucznego. Allogeniczny implant umożliwia dużo lepszą biointegrację z rogówką i uniknięcie powikłań. Ponadto jest to technika odwracalna.
Szereg sesji było poświęconych chirurgii zaćmy, jej najnowszych technik ale też tegoroczny kongres stał się okazją do celebrowania wprowadzenia przed 50-laty aktualnej techniki – fakoemulsyfikacji. Warto wspomnieć, że zastąpiła ona technikę krioekstrakcji, której autorem był Polak – prof. Tadeusz Krwawicz. Natomiast ojcem fakoemulsyfikacji był prof. Charles Kelman – nowojorski okulista o szerokich horyzontach, m.in. był świetnym saksofonistą. Wspominali go jego współpracownicy i koledzy.
Nowy Orlean niewątpliwie kojarzony jest z muzyką jazzową. Tego akcentu nie mogło zabraknąć na tegorocznym kongresie. W trakcie Sesji Inauguracyjnej do gościnnego wykładu „Okulistyka i Sztuka” został zaproszony Henry Butler. Rozpoczynając swoje spotkanie z wielotysięczną rzeszą okulistów z całego świata powiedział: „Chcę Wam powiedzieć o byciu odważnym, o podejmowaniu działań, które mogą wydawać się poza naszym zasięgiem”. Henry Butler stracił wzrok we wczesnym dzieciństwie w wyniku jaskry. Mimo tej dramatycznej bariery, okazał się muzykiem wielu talentów, szczególnie zasłynął jako pianista. W trakcie wykładu postanowił przedstawić publiczności kilka ciekawych momentów swojego życia. Niektóre okazały się dość zaskakującymi, na przykład „Dużą część swojego życia spędziłem prowadząc samochody po polnych drogach. Była to wspaniała zabawa. Mówię o tym dlatego, że od początku zdawałem sobie sprawę, że jest w życiu wiele rzeczy nieosiągalnych dla mnie z powodu ślepoty, a ja chciałem je robić.” Henry Butler wspomniał także o swojej pracy jako fotograf. Tą historię przedstawił dokument HBO w 2010 roku „Ciemne światło: Sztuka niewidomych fotografów”. Dla Butlera fotografia stała się, jak to określił, „jedną z tych rzeczy, która pomogła mi zdać sobie sprawę, że jeśli nie zaczniesz robić tego co wydaje się ludziom niemożliwe, nie możesz żyć pełnią życia”. Urodził się w Nowym Orleanie w latach segregacji rasowej. Ten czas miał wpływ na jego muzyczny rozwój. Muzyk zaprezentował publiczności swoje kompozycje, m.in. „Bourbon Street Blues” i „Orleans Inspiration”. Mówiąc o swoim życiu stwierdził „Nauczyłem się jakoś sobie radzić. Na szczęście w ostatnich 20-25 latach technologia stała się coraz bardziej przyjazna niewidomym osobom, możemy obecnie wykonywać wiele rzeczy, które wykonują osoby z dobrym wzrokiem”. W konkluzji powiedział „Jesteśmy na dobrej drodze. Nie mogę się doczekać na te samoprowadzące się samochody. Ależ to będzie wspaniała zabawa.”
Dr n. med. Krzysztof Muskalski
Członek Amerykańskiej Akademii Okulistycznej